четвер, 31 жовтня 2013 р.

Бізнес і дитина: чи можна поєднати і заробити гроші?



Часто ми читаємо різноманітні історії успіху про молодих матусь, які, сидячи вдома з немовлям, починають свій бізнес і активно в ньому досягають успіху. Особисто у мене до таких статей і інтерв'ю завжди більше питань, ніж відповідей.

Як такі мами встигають і з дитиною справлятися, і вести бізнес?
Наскільки їхній бізнес успішний, і як можна вдосконалювати заробіток в ютубі?
Як вони ще не розірвалися між двома роботами (мама і власниця бізнесу)?
Сплять вони взагалі?


Чому ці питання? Та тому, що я теж є «наполовину» малим підприємцем (чому наполовину, поясню пізніше) плюс мамою «в квадраті» (тобто у мене двоє дітей).

Хочу дати деякі поради і рекомендації матусям і тим, хто тільки збирається ними стати, з приводу поєднання бізнесу і роботи мамою.

У нас з колегою свій інтернет-магазин біжутерії та срібла. Ідея бізнесу, опрацювання, підготовка старту і інші підготовчі завдання ми робили в той час, коли я вже була вагітна. З першою дитиною в цей час сиділа моя мама. Магазин стартував, коли другій дитині було близько 1 місяця.

Нашому магазину майже півроку від народження (не рахуючи ще півроку активної підготовки до його запуску). Відповідно, я вже можу уявити свій невеликий досвід і висновки з приводу поєднання бізнесу і роботи мамою. Обмовлюся, що мова йде про тому випадку, коли додаткових грошей на няню, прибиральницю і т.п. немає. Якщо у вас є можливість передати всі обов'язки по веденню господарства і дитини на інших - питання, в принципі, знімається.

Ось мої висновки з цієї ситуації.


Якщо ви вирішили зайнятися чим-небудь вже перебуваючи в декреті, то найпростіше і по силам вам буде яка-небудь фрилансерская робота. Бажано щось, що ви знаєте і вмієте. Причому робота повинна бути віддалена, а оплата «електронна». Саме тому, копірайтинг (а особливо рерайтинг) в інтернеті - це, практично домінуюча професія матусь в декреті (судячи по форумах відповідних бірж та порталів). Але можна знайти й інші варіанти (набивання баз, фотографування, обзвон для дослідницьких агентств, написання статей для журналістів, аналітика та обробка баз даних для математиків, виготовлення чогось своїми руками (якщо це взагалі залишається час) тощо)


Якщо ви хочете займатися «серйозно» своїм бізнесом, то тут можливі варіанти:

1. Бізнес повинен стартувати до того, як ви вирішили завести дитину. Запуск бізнесу - це дуже трудомістка річ, коли ви робите все самі, виступаючи відразу в ролі бухгалтера, програміста, менеджера з продажу, кур'єра і т.п. (залежить від типу бізнесу). Тому спочатку мало-мальськи потрібно поставити бізнес на ноги, найняти когось на заміну, а вже потім-народжувати і вести вже управлінські функції. Поєднати народження дитини і старт бізнесу в поодинці і без помічників будинку, на мій погляд, нереально.

2. Почати в якості молодшого партнера спільно з колегою. У нашому випадку основну роботу зараз веде моя колега, поки не обтяжена потомством. Я закриваю тили і виконую роботу по підтримці сайту (наприклад, пишу статті для просування).

3. Найняти няню і домогосподарку і віддатися бізнесу. Ось деякі приклади з життя - няня з проживанням (мама іноді ночує навіть поза домом), дві няні - нічна і денна, няня і домогосподарка й інші варіанти.


Чим дорослішою стає дитина, тим більше часу і уваги він вимагає. Припустимо, у вас все ідеально з годуванням і зі сном немовляти (які проблеми при цьому бувають, ви можете почитати на відповідних форумах, і заздалегідь розраховувати на те, що дитина буде 20 хвилин, а потім 4 години спати - не варто). В такому разі, перші кілька місяців життя дитини - найвільніші для вас.

Дитина ще досить багато спить, тому сон можна організувати на балконі, а самій в цей час займатися справами. Коли дитина не спить, немає страху, що якщо його покладеш в манеж або на підлогу, він уповзе/встане. Тому можна відволіктися на комп'ютер і вирішити нагальні питання.

Надалі вільного часу в денний час доби у вас буде все менше і менше, тому що дитина не спить все більше і вимагає все більше уваги (та й небезпечно вже активного повзунка хоч на хвилину залишити без нагляду). Така ситуація триватиме приблизно до того моменту, коли ваша дитина перейде на один денний сон. Зазвичай, у більшості дітей денний сон досить довгий, і він організований вже вдома (не менше двох годин - мова про дітей після року, а не трехлетках), тому, якщо ви закинете всі домашні справи, ви можете в цей час займатися своїм бізнесом.

Ну і, звичайно, ніч - це час роботи бізнес-мами. Тільки не переборщіть. Якщо ви не можете, як Наполеон, спати 4 години на добу - не примушуйте себе. Ви можете протриматися в такому режимі близько тижня - двох, а потім все одно доведеться відсипатися.
Якщо дитинство вашої дитини довелося на літній час - вам пощастило. Ви можете придбати собі нетбук (полегшений ноутбук) і щось робити на вулиці під час сну дитини. Наприклад, цю статтю я пишу саме на вулиці під час сну (сподіваюся, тривалого ;)) свого молодшого.

Шукайте варіанти по максимальному спрощенню своєї домохозяйской життя. Наприклад, я не прасую рушники і доросле постільна білизна (тому мені досить сорочок чоловіка та дитячого одягу ;)). Замість смаження і складних страв досить активно використовую духовку для запікання і пароварку. Але це з урахуванням того, що молодший ще на банкове харчування, а старша "образ малоїжки", і готова їсти тижнями тільки сирники.

Не шкодуйте перших отриманих прибутків на послуги інших людей, які будуть допомагати вам з дитиною і домашнім господарством. Можна знайти бабусю в окрузі, яка буде приходити до вас тільки на прогулянки з дитиною. Є варіанти, коли приходять кілька разів в тиждень тільки помити підлогу (а не проводити повну прибирання). Такі послуги коштують дешевше, ніж найм повноцінної няні або помічниці по господарству, але час вам економлять достатньо.

Хочу також відзначити, що «вільного» часу у бізнес-мами практично немає. То малий час, коли «звичайні» домогосподарки можуть нарешті присвятити собі (зазвичай, увечері) - почитати, подивитися телевізор, новий фільм, поспілкуватися на форумах, зайнятися нарешті манікюром і т.п., ви будете витрачати на свій бізнес.

Ну і насамкінець хочеться побажати оптимізму і радості. Раз ви пішли на такий крок і зробили такий вибір на цьому відрізку свого життєвого шляху, намагайтеся не допускати якихось меланхолійних настроїв і депресію.

Пропишіть для себе великі позитивні цілі (головне, щоб бізнес не був для вас заради бізнесу, у нього повинна бути мету або кілька цілей), частіше перечитуйте їх, якщо є необхідність - виправляйте. Але рухайтеся до них. І тоді, років через 3-4 (а час летить дуже швидко) у вас буде подвійна радість - і милий, підростаючий малюк виріс бізнес.

1 коментар:

Радомир Эра сказав...
Адміністратор блогу видалив цей коментар.